Agrofert by měl vrátit státu dotaci 100 milionů na linku v Penamu

Stát se chystá po Agrofertu vymáhat zpět dotaci 100 milionů na linku v Penamu

Stát bude muset po Agrofertu požadovat vrátit zpět dotaci 100 milionů korun pro Penam na stavbu linky pro výrobu údajně zdravějšího toastového chleba. Pokud se ukáže, že evropská dotace byla neoprávněná, vláda bude požadovat její vrácení do státního rozpočtu. 

Uvedl veřejně ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v diskuzním pořadu České televize.

Server iROZHLAS.cz tento týden informoval o tom, že Evropská komise s konečnou platností dotaci neproplatí. Podle bruselských auditorů projekt nebyl inovativní, a tím pádem nesplnil podmínky čerpání evropských peněz.

Podle Havlíčka rozhodnutí Bruselu není ještě definitivní a je možnost podat znalecký posudek.

„Ale jestliže Evropská komise definitivně rozhodne, že to pro ni nebude akceptovatelné, tak to jde standardně přes finanční úřad a Agrofert to musí vrátit. Tam není jiná cesta, odpustit se to nedá. Takhle se chováme ke každé firmě,“ uvedl ministr.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) v tomto týdnu serveru Seznam Zprávy potvrdila, že její úřad (Ministerstvo pro místní rozvoj)  obdržel

auditní zprávu, podle níž Evropská komise neproplatí dotaci na novou toastovou linku v Pekárně Zelená louka u Prahy.

Klára Dostálová (ANO) upozornila, že české úřady zatím nebudou peníze vymáhat zpátky. Musí se prý ještě počkat na oficiální překlad do češtiny a poté začne běžet tříměsíční lhůta na možné připomínky. Dostálová nevyloučila ani možnost odvolání se.

Tak snad nebude po třech měsících potřeba zprávu přeložit do mongolštiny.

Penam dotaci použil na Pekárnu Zelená louka v Herinku u Prahy, kde vznikla moderní linka na toastový chléb, který by podle dřívějších vyjádření firmy měl být chutnější, zdravější a bez konzervantů.

Z celkové ceny 400 milionů korun šlo 100 milionů z evropské dotace.

Bruselští úředníci tvrdí, že projekt není inovativní, potvrdily tři nezávislé posudky zmiňované také v aktuálním rozboru ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše zaslaném v říjnu do Prahy.

Podnik patří do holdingu Agrofert. Premiér Andrej Babiš (ANO) sice koncern Agrofert převedl začátkem roku 2017 do svěřenského fondu, stále je ale jeho beneficientem, takže veškeré zisky všech firem ve fondu jdou právě českému premiérovi, rovnou  do jeho kapes.

Podle auditu Evropské komise navíc Babiš stále ovládá holding Agrofert a porušuje tak českou i evropskou legislativu. Komise proto požaduje vrácení dotací a současně kontrolu dalších dosud neprověřených projektů koncernu.

“Asi největším paradoxem je to, že Andrej Babiš rád říká, že se jeho firmám moc nedaří, ale tyto výsledky jsou  až po té, co je výplatou dividend do svých kapes důkladně každý rok vyluxuje.”

Podobné příspěvky