Bude Česko jen vyrabovanou kolonií Západu

Jsou Češi jen poslušní pacholci ve vlastní zemi, nebo nás zaprodali naši vlastní politici, kteří z nás postupně vytváří největší žebráky v EU?

V letech 2010-2016 odešlo 4,7 procenta polského hospodářského výkonu v kapitálových příjmech na západ, zatímco opačným směrem z evropského rozpočtu to bylo 2,7 procenta. V případě Slovenska tento poměr činil 4,2 ku 2,2 procenta. Nepříznivě toto srovnání vyznívá i pro Maďarsko (7,2 ku 4 procenta).

Suverénně nejhůře je na tom ale Česko s poměrem 7,6 ku 1,9 procenta.

Jen v roce 2016 si zahraniční vlastníci firem v Česku, z nichž většina je ze „starých“ zemí EU, na dividendách stáhli 289 miliard korun, což byla zatím nejvyšší částka.


autor: Antonín Dolák (2018)


Masivní vývoz kapitálu z naší země, pracovní síla pro západní nadnárodní korporace za almužnu, horší kvalita potravin od stejných dodavatelů než mají lidé na Západě. Podobně jako z kolonií se od nás vyváží nezpracované suroviny bez přidané hodnoty, jako je například dřevo. Ale tendence rabování v podobě dobývání renty z mnohokrát zaplacených investic se stále zvyšuje. Ekonomicky vybydlená země už nenabídne ani milionářům komfort, ale jen totálně rozložené hospodářství s vratkými základy a podlomenými lidmi bez perspektivy.
Že Česko je kolonií západní Evropy, uvedl mimo jiné ekonom Karel Kříž, který už před časem v souvislosti s masivním odlivem dividend do zahraničí zavedl pro Českou republiku označení „krmelec“. Podle zveřejněných údajů odteklo z Česka v letech 2010 až 2016 na dividendách do zahraničí celkem 2252 miliard Kč. Ekonom Kříž tvrdí, že spoluviníkem nepřiměřeného odlivu dividend z Česka jsou tuzemské finanční elity a čeští manažeři kolaborující na extrémním vývozu kapitálu do zahraničí.

Součástí masivního vyžírání vytvořeného kapitálu v Čechách bohatých je mimo jiné, také nic nedělání našich politiků, kteří jen nečinně přihlíží, jak jejich voliči každoročně stále rychleji chudnou a postupně se stávají pracujícími žebráky na plný úvazek.  

Podobné příspěvky