|

Česko mělo přispět 750 tisíc eur na vývoj vakcíny

Sliby chyby. Česko mělo přispět 750 tisíc eur na vývoj vakcíny, zůstalo ale pouze u slibu.

Před necelým rokem uspořádala Evropská komise celosvětovou dárcovskou konferenci. Cílem akce bylo vybrat peníze na vývoj vakcíny proti covid-19. Česko slíbilo příspěvek ve výši 750 tisíc eur. Podle zjištění serveru EURACTIV.cz ale Česko příspěvek nikdy neodeslalo.

Virtuální dárcovská konference se odehrála 4. května 2020 pod taktovkou předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Již tehdy bylo Evropské unii jasné, že koronavirus lze porazit pouze vakcínou, která bude dostupná pro všechny státy světa, včetně těch nejchudších.

Evropská komise proto ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pozvala státy, organizace i soukromou sféru k jednomu stolu, kde je vyzvala k přispění libovolné částky na vývoj vakcíny, diagnózy a léků proti covid-19. Účastníci slíbili za jediný den příspěvky v celkové výši 7,4 miliardy eur.

Konference se zúčastnil i český premiér Andrej Babiš. „Jsem hrdý, že se ČR zapojí do globální iniciativy, která chce na vývoj vakcíny a lepší léčebné metody dostupné pro všechny nalézt 8 miliard eur. Jako předseda V4 mám čest říct, že společně s Maďarskem, Polskem a Slovenskem přispějeme 3 miliony eur,“ uvedl premiér v den konference na twitteru.

Každá země Visegrádské skupiny měla na vývoj vakcíny přispět 750 tisíc eur. Peníze měly následně putovat na podporu „ACT-Akcelerátoru“, nástroje vytvořeného WHO, který měl usnadnit a urychlit vývoj dostupné vakcíny. Tiskový odbor Evropské komise pro EURACTIV.cz potvrdil, že za zaslání částky na účty organizací vyvíjejících vakcínu byli zodpovědní dárci, nikoli Komise.

Jak ale vyplývá z dat WHO, český příspěvek na účet organizace nikdy nedoputoval.

zdroj:euractiv.cz


NEPŘIPOMÍNÁ TO NĚCO TAK ZNÁMÉHO U SLIBOFERTU ZNÁMÉHO SEDMIHLÁŘE?

Podobné příspěvky