Česko se stalo ostrůvkem zkázy a beznaděje, píše CNN

Počty nakažených i obětí rostou do závratných výšin a boj s epidemií covidu-19 se nedaří, napsala ve své analýze situace v Česku stanice CNN. Země se tak prý stala ostrůvkem zkázy a beznaděje

Článek

Vysvětlit, proč takový osud potkal právě relativně bohatou zemi se silným zdravotnictvím, demokraticky zvolenou vládou a přístupem k vakcínám je podle CNN obtížné. Ke katastrofě totiž vedly desítky menších pochybení, špatných rozhodnutí a komunikačních omylů.

„Zemí se šíří nová, infekčnější mutace viru, která dohnala české nemocnice na pokraj kolapsu. Bilance mrtvých překonala hranici 20 000 a v poměru k počtu obyvatel patří k nejvyšším na světě. Neexistuje ale důvod, proč by zrovna tento stát měl patřit k nejpostiženějším,“ píše CNN.

Současná česká katastrofa je výsledkem desítek drobných chyb, pozdních rozhodnutí a zpackaných kampaní o veřejném zdraví, uvedli pro CNN odborníci.

„Vláda operuje na základě nešťastné strategie a dělá rozhodnutí založená na aktuálních kapacitách nemocnic, což znamená, že často přicházejí příliš pozdě,“ řekl CNN výzkumník Jan Kulveit z Oxfordské univerzity.

„Existuje obrovský rozdíl mezi tím, když přijmete opatření včas a když s nimi čekáte deset dní. Desetidenní zpoždění ve chvíli, kdy je reprodukční číslo 1,4, znamená zdvojnásobení epidemie,“ dodal.

Vláda na pátečním večerním zasedání schválila nová opatření. Platit začnou v pondělí 1. března. Například pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba potvrzení od zaměstnavatele, nákupy budou možné jen v rámci okresu.

Epidemiolog Rastislav Maďar se podle CNN domnívá, že důvodem současné krize jsou tři zásadně špatná rozhodnutí vlády. Tím prvním bylo její odmítnutí řídit se doporučením odborného panelu a znovu zavést povinnost nosit roušky loni v létě.

Druhým bylo znovuotevření obchodů před Vánoci a třetím neschopnost reagovat na šíření nové mutace začátkem ledna. „To byly tři obrovské chyby a teď se jen modlíme za to, aby nedošlo ke čtvrté,“ řekl.

Demografka Dagmar Dzúrová z Univerzity Karlovy připomněla, že podstatné zhoršení epidemické situace v Česku souvisí také s politikou. Úřady podle ní loni na podzim nezasáhly včas kvůli krajským volbám. „Na rozdíl od jiných zemí, (Česko) nezvládlo druhou vlnu, a myslím, že roli v tom hrály volby,“ uvedl i epidemiolog Maďar.

pokračovat ve čtení…

zdroj:seznamzpravy.cz

Podobné příspěvky