23 července, 2024

Mojevlast.cz

Ukončeme vlastizrádné politiky a vraťme Čechy Čechům

Co se děje s životní úrovní zadlužených Čechů, pracujících za dávky chudých v Německu

Češi jsou nejméně ohroženi chudobou z celé Evropské unie. Jsou na tom dokonce lépe než Němci či třeba Dánové, bez dalšího komentáře sdílela nedávno na sociálních sítích vládní ODS. Zřejmě s očekáváním, že voliči pochválí Fialův kabinet, jak hospodaří s navyšujícími se dluhy a umírajícím průmyslem, či podnikáním. Tvrzení ale, mírně řečeno, pokulhává.

ODS informaci převzala z žebříčku sestaveného Eurostatem, který Českou republiku opravdu zařadil až na poslední místo, co se hrozby upadnutí do chudoby týče. Platí, že v Česku je výskyt chudoby, a hlavně té extrémní, v evropském srovnání podprůměrný. Jak ale v reakci na občanské demokraty uvedl sociolog Daniel Prokop, tvrzení, že jsme nejlepší v Evropě, se opakuje každý rok – a přitom se nesmyslně porovnávají nesrovnatelné hladiny hranic chudoby. Operuje se tu totiž s relativní příjmovou chudobou. Ta se změří tím, že najdeme medián, tedy prostřední hodnotu příjmů domácností v každé zemi, a z něj se vypočítá šedesát procent. Kdo spadne pod těchto šedesát procent, počítá se mezi chudé. Jenže asi není těžké dojít k myšlence, že mezi těmi, kdo mají pod šedesát procent mediánu mezd v Česku, a těmi, kteří mají takový relativní příjem v Německu, je podstatný rozdíl. Jejich životní úroveň se bude výrazně lišit, i když měřítka Eurostatu je hází do jednoho pytle s označením „chudí“. Jak také podotýká Prokop, nezapomeňme, že německý chudý = český středněpříjmový.

Eurostat a ODS vůbec nesrovnávají porovnatelné hodnoty. Zatím co, Češi celý měsíc dřou v německých fabrikách umístěných v Čechách na svůj středněpříjmový plat, tak v Německu tito lidé dostávají často ve vyšší hodnotě dávky a říká se jim chudí.

V letošním prvním čtvrtletí došlo po více než dvou letech k vítanému jevu. Konečně totiž meziročně vzrostla reálná mzda, o 4,8 procenta na necelých 44 tisíc korun hrubého. Znamená to, že poprvé po oněch dvou dlouhých letech růst mezd předehnal inflaci.

Peníze pro Ukrajince na dluh pro Čechy.

Pracující středně příjmový Češi, chudí jako němečtí nezaměstnaní a chudáci mají vládu, která je od svého počátku ožebračila i více než jeden bilión korun, kdy byla přesažena hodnota tří biliónů, ale bez úroků. Takový je skutečný stav, o kterém stejně jako o raketově narůstajícím dluhu, který ODS a spol. udělaly, zarytě mlčí.

Copyright © Chráněného autorským právem | Newsphere by AF themes.