Farmaceutické firmy se zdravím jen obchodují

To, že moderní zdravotnictví je především veliký obchod se odráží také na distribuci vakcín pro EU, která s vidinou objemů a nízké ceně nejspíš přišla o drahocenný čas.

Pro účinné proočkování je čas jedním ze základních kritérií proto, aby byla populace pokryta vakcinací v jedné vlně.

Imunizaci co největší skupině v krátké době může zajistit, že se vzájemně a cyklicky nebude opakovaně promořovat populace s riziky vysoké úmrtnosti zejména ohrožených skupin obyvatelstva.

Váznoucí distribuce vakcín v Evropské unii souvisí podle britského bulvárního listu The Daily Mail s postupem Bruselu. Snaha získat nižší cenu, kterou údajně požadovaly chudší členské země a spory mezi nimi, tak zpozdily objednávky.

Evropská komise na základě jednání s výrobci vakcín bude přímo odpovědná za objednávky, na kterých jsou členské státy sedmadvacítky závislé.

Podle Wolfganga Münchaua z londýnské expertní skupiny Eurointelligence, který častým kritikem EU je ale tento rozdíl makroekonomicky irelevantní a snaha snižovat cenu je krátkozraká. Státy EU kvůli tomu, že pořídí levnou vakcínu mohou zůstávat déle v karanténě oproti těm. kteří jsou ochotni zaplatit více.

Celý svět bude po proočkování řešit návrat k ekonomické prosperitě. Ale EU může být v situaci, kdy se bude trápit s přetrvávajícími pandemickými problémy a v celkovém důsledku může ekonomicky tratit dvakrát.

Farmaceutické firmy kromě toho, že nabízí řešení pandemie s kterou si svět neví rady,  bezpečně ovládly celosvětový závod o to, kdo dříve překová pandemii a rychleji nastartuje ekonomiku.

Zde platí jiné zákony. Morálka je dávno překonána. Platí od nepaměti jediné. “Kdo maže, ten jede.”

I zde EU nejspíš díky rozhodnutím politiků bude tahat za kratší provaz.

 

Podobné příspěvky