Přivezu Sputniky a zachráním ČSSD, říkal na vnitru Hamáček

Seznam Zprávy přinášejí další svědectví o tom, co plánoval vicepremiér Jan Hamáček na své cestě do Moskvy. Jde o svědectví, které doplňuje a rozvíjí informace, jež Seznam Zprávy publikovaly v minulých dnech.

Vicepremiér Jan Hamáček v polovině dubna připravoval na cestu do Ruska. Oficiálně plánoval, že zajistí vakcíny Sputnik V, a tím  získá voliče pro sociální demokracii. 

Podle serveru Seznamzprávy.cz, se s tím svěřil spolustraníkovi, kterého si po předchozím víkendovém sjezdu pozval ve čtvrtek 15. dubna na desátou hodinu dopolední na Ministerstvo vnitra.

Ten týž den později odpoledne se sešel na schůzce se šéfy tajných služeb a policie a konzultoval s nimi stejný plán.

Bylo to v době, kdy Jan Hamáček už – přinejmenším více než týden – věděl, že za sedm let starými výbuchy zbrojního a muničního skladu ve Vrběticích stojí ruská vojenská rozvědka GRU, a přesto cestu do Moskvy plánoval.

„Já jsem se ho na to ptal a on říkal: Přivezu milion Sputniků a mám to tam všechno domluvený,“ sdělil v rozhovoru s reportérem Seznam Zpráv Hamáčkův stranický kolega.

Věděl přitom, že hovoří s reportérem Jankem Kroupou, a požádal, aby jeho jméno nebylo prozrazeno. S tím, že na jméno je svůj popis schůzky s předsedou ČSSD připraven sdělit, pokud se Hamáčkova cesta do Moskvy anebo dění kolem ní dostanou před soud či před vyšetřovací orgány. Sám, bezprostředně po rozhovoru s reportérem, oznámil Janu Hamáčkovi, že své svědectví zopakuje před soudem.

Redakce jeho identitu zná, ale souhlasila ji v tuto chvíli celou nezveřejnit. Stejný postup ostatně Seznam Zprávy zvolily i v případě svých zdrojů, které popsaly další schůzku z 15. dubna. Jak už jsme uvedli v úterý, odehrála se večer v Hamáčkově ministerské kanceláři a vicepremiér na ní před řadou svědků sděloval stejné plány jako dopoledne stranickému kolegovi: že v Moskvě půjde o milion Sputniků a navíc o schůzku Biden–Putin, která se měla konat v Praze. 

Netolický v úterý na Facebooku zveřejnil příspěvek s titulkem „Chci znát pravdu o cestě do Moskvy”.

„Mám nejen jako stále ještě člen české sociální demokracie, ale především jako angažovaný občan právo znát pravdu o Vrběticích a plánované cestě do Moskvy? Mohu mít vůbec tu odvahu a žádat vysvětlení? Nebude to bráno jako útok?” položil si otázku v reakci na zveřejněné informace.

Dnes Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) potvrdil, že s ním vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) hovořil o získání milionu dávek vakcíny Sputnik z Ruska.

zdroj: seznamzprávy.cz


Aktuálně ČSSD a ODS dobíhá rozsáhlá korupční kauza ROP Severozápad, kde obžalováno kromě tehdejších členů ODS také celá řada politiků z ČSSD, kteří dnes jasně ukazují, že spolupráce ODS a ČSSD na korupční úrovni, zřejmě fungovala lépe, než by si kdokoli dokázal představit.  Díky vedení  ČSSD a nesplnění mnoha předvolebních slibů není ani dnes jisté, že ČSSD je skutečně dobrou volbou pro slušné a poctivé občany České republiky, kteří platí daně.

Voliči jistě neměly zájem o výstřelky mimo normu a vytváření dalších dluhů, které významně stíží život budoucím generacím.