Europoslanec a pražský zastupitel TOP 09 Jiří Pospíšil se v Partii Terezie Tománkové ostře pustil do staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Vyčetl mu loňské podzimní rozvolnění, které podle něho souviselo s krajskými volbami. Následně v Česku kvůli tomu nastal „armagedon“. Vojtěcha oproti tomu hájil poslanec Julius Špičák (ANO), podle něhož má jeho návrat skvělou logiku.

Pospíšil byl směrem k Vojtěchovi velmi kritický. „Za co nese Adam Vojtěch zodpovědnost je, jak se vláda nestydatě chovala na konci loňského roku před krajskými volbami. Tady se rozvolnila situace a pak tady nastal armagedon,“ řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové europoslanec TOP 09.

 

Naopak poslanec Julius Špičák, který byl zvolen za hnutí ANO stejně jako Vojtěch, staronového ministra hájil. Rozhodnutí premiéra Andreje Babiše (ANO) povolat Vojtěcha zpět na resort zdravotnictví má podle Špičáka „skvělou logiku“. „Měl velkou důvěru a baví ho to. Je dobře, že ho to baví,“ řekl Špičák k Vojtěchovi.

Špičák kromě toho poznamenal, že všichni ministři zdravotnictví, kteří resort vedli v uplynulých několika málo měsících, byli k funkci mimořádně disponovaní. U Vojtěcha ocenil rétorické schopnosti, u Romana Prymuly, Jana Blatného a Petra Arenbergera pak odbornost, v případě posledně jmenovaného „skvělou minulost“.

I Špičák však uznal, že pátý ministr jednoho resortu za osm měsíců je zvláštní stav. „Musím říci, že to je bizarní situace, ta výměna ministrů za rok. Nicméně, každá výměna měla svoji logiku,“ dodal poslanec hnutí ANO.

Pospíšil dodal, že staronového ministra nepovažuje za úspěšného. „Nepovažuji Adama Vojtěcha za úspěšného ministra. Možná ho to baví, jak říká kolega Špičák, ale věci, které jsou s ním spojeny, nebudí velkou důvěru,“ řekl šéf pražské organizace TOP 09.

Návrat Vojtěcha? Je zatím jedině logika PR, míní Richterová

K návratu Vojtěcha byla kritická i 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. „Když už byl pan ministr jednou odvolán, tak premiér pro to musel mít závažné důvody. To není jen tak, odvolat ministra. Ztratil důvěru předsedy vlády,“ řekla v pořadu Partie Terezie Tománkové Richterová.

Jako důvod jmenování staronového ministra považuje nedostatek lidí. „Panu premiérovi prostě došli lidi, není schopen si ani prověřit ostatní kandidáty. Jestli je za tím logika, tak PR a logika mediálních her,“ dodala představitelka Pirátů s tím, že jde rovněž o „selhání premiéra“. Podle Pospíšila je povolání staronového ministra rovněž důkazem, že s Babišem již nikdo nechce spolupracovat. „Žádný odborník si do té vlády už nechce sednout,“ doplnil europoslanec.

Hana Aulická Jírovcová (KSČM) řekla, že ona a další komunisté prý Vojtěchovo jméno nehádali. „Nejprve nám to vytvořilo úsměv na rtech. Toto jméno jsme opravdu neočekávali,“ řekla komunistická poslankyně s tím, že zároveň se aktuálně nejspíš jiné jméno pro vedení ministerstva zdravotnictví nenabízelo.

zdroj:https://cnn.iprima.cz/pospisil-vojtech-je-zodpovedny-za-podzimni-rozvolneni-zpusobil-tu-armagedon-26398