Tomáš Baťa

Tento článek je o zakladateli firmy Baťa. O jeho synovi pojednává článek Tomáš Baťa mladší.
Tomáš Baťa
Fotografie Tomáše Bati

Fotografie Tomáše Bati
Narození 3. dubna 1876
ZlínMorava
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 12. července 1932 (ve věku 56 let)
Otrokovice
Československo Československo
Příčina úmrtí letecká nehoda
Místo pohřbení Zlín
Národnost Češi
Povolání podnikatel a průmyslník
Ocenění Čestné občanství města Zlína
Manžel(ka) Marie Baťová
Děti Tomáš Baťa ml.
Rodiče Antonín Baťa starší
Příbuzní Antonín BaťaAnna Schieblová a Jan Antonín Baťa (sourozenci)
Rosemarie Blyth-Bata (vnučka)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha Tomáše Bati v Otrokovicích

Tomáš Baťa (3. dubna 1876 Zlín[1] – 12. července 1932 Otrokovice) byl československý podnikatel, „král obuvi“ – tvůrce světového obuvnického impéria, starosta Zlína (1923–1932) a veřejný činitel.

Spolu s bratrem Antonínem ml. a sestrou Annou založil v roce 1894 ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa a postupně z ní vytvořil rozsáhlý komplex výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí, byl jedním z největších podnikatelů své doby. Zavedl originální metody řízení výroby a obchodu a také systém motivace pracovníků (Baťova soustava řízení), dokázal ovlivnit množství budoucích ekonomů. Jeho postupy byly na tehdejší podnikání revoluční a jsou stále užívány jako příklady top managementu.[zdroj?] Rozsahem svých aktivit (35 oborů výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí) působil na úroveň podnikání v Československu, nízkými cenami svých bot ovlivnil profil spotřebního průmyslu.

Spolu s budováním svého továrního areálu dokázal podle svých představ přebudovat město Zlín. Jako jeho starosta prosadil koncepci zahradního města s originální funkcionalistickou architekturou; ze Zlína se tento styl šířil spolu s Baťovými továrnami do dalších míst v Československu, Evropě a Severní Americe. Vytvořil rozvětvený vzdělávací systém. Své zaměstnance motivoval k využívání zdokonalovacích kurzů celoživotního vzdělávání, zřídil pro ně odbornou školu (Baťova škola práce pro Mladé muže a Mladé ženy). Jako starosta Zlína prosadil zavedení experimentálních forem veřejného školství (zlínské pokusné školství). Zřízením nemocnice ve Zlíně položil základy k moderní péči ve městě a regionu. Prosazováním projektů dálkové železniční, letecké, říční a silniční dopravy mířil ke zlepšení soustavy komunikací v rámci zlínského regionu i celého Československa.

Velkou celoživotní oporou Tomáše Bati, jak v soukromém životě, tak i v podnikání, byla jeho žena Marie, vídeňská Češka z významné rodiny. Její otec měl titul císařského rady.[2] Byla velmi činnou v sociální a zdravotní sféře. Díky svým aktivitám se stala velmi uznávanou osobností ve Zlíně.[3]

zdroj:Wikipedie