ČSSD a důchodová reforma

Dnes už nikdo neví zdali je to jen další prázdné gesto, kterým se ČSSD snaží zaujmout zbytek svých voličů, nebo snaha opět rozdávat všem na dluh, nebo konečně pracovat pro občany?

„Důchody jsou nízké a měly by se zvyšovat.“ Penzijní reforma může mít podle Jany Maláčové jediný smysl. Proto návrhy na zvýšení důchodů pro chudé a snadnější odchod do penze pro všechny poslala v podobě tří nových zákonů k projednání vládě. Odkazuje se na rozhovory s běžnými lidmi v regionech, kteří na úroveň zajištění pro stáří vesměs nadávají.

S důchodem pod 14 tisíc korun živoří milion důchodců uvádí ministryně práce a sociálních věcí.  „Nikoho nezajímá, co bude v roce 2070. Musíme vědět, jak zvládneme příští dekádu,“ vysvětluje Jana Maláčová ve zkratce, jak chce změnit dosavadní zvyklosti.
Důchodový věk se přestane prodlužovat v pětašedesáti, pro většinu populace tedy v roce 2030. Základní výměra důchodu se zvýšila z devíti na deset procent. Procentní sazba se každoročně valorizuje o inflaci a polovinu reálného růstu platů, i když dříve se kromě inflace zvyšovala jen o třetinu platů. Vláda zároveň zvýšila důchody o 500 korun měsíčně víc, než přikazuje zákonný předpis. Každé ženě se zvýší důchod o výchovné ve výši 500 korun za jedno dítě, maximálně ovšem o 1500 korun měsíčně. Podniky budou platit mimořádné pojistné za zaměstnance v těžkých povoláních, aby mohli ukončit pracovní kariéru dříve bez krácení důchodu. Minimální důchod vyroste z letošních 4260 korun na 10 tisíc a nadále se bude valorizovat podle růstu průměrné mzdy. Povinná doba, kdy zaměstnanec platil pojištění, se sníží z pětatřiceti na 25 let, ani potom ovšem nepřijde o nárok brát minimum.
Reforma podle Maláčové oslabuje pojišťovací princip. Současný systém vyměřuje důchod podle odvedeného pojistného, i když zároveň přerozděluje od lépe vydělávajících k těm chudším. Teď se však stane přerozdělení ve prospěch potřebných základním motivem českých důchodů. „Ze všech návrhů měla nejlepší ohlas změna architektury systému. V zásadě všichni souhlasili,“ ujišťuje ministryně, že proti takovým změnám nejsou námitky ani od jiných politických subjektů.
Návrh reformy leží na vládě od desátého prosince, termín k projednání neexistuje.
„Přece musíme za celý rok něco udělat,“ vyzývá Maláčová kolegy ministry i poslance k akci.

ČSSD díky kmotrovským praktikám na všech úrovních přichází stále o voliče, ale očištění strany se  evidentně nedaří, protože se s kmotry stále nevypořádala.

 

Podobné příspěvky