30 května, 2024

Mojevlast.cz

Ukončeme vlastizrádné politiky a vraťme Čechy Čechům

Koalice v Liberci pokračuje bez Žídka z ODS, ten je obviněn z korupce

Liberec – Koalice v Liberci bude pokračovat bez ODS. Důvodem je vyšetřování policie a obvinění nyní již bývalého náměstka primátora a bývalého člena ODS Petra Židka v korupční kauze. Ostatní strany radniční koalice dnes ODS vypověděly koaliční smlouvu, dál ale mají v zastupitelstvu většinu. Budou mít 25 z 39 mandátů. O vypovězení koaliční smlouvy novináře informovali zástupci koalice.

“Velmi dobře si uvědomujeme, jak zásah policie a v médiích popsaná obvinění šokovala liberecké občany, stejně jako nás samotné. Za této situace už nemůžeme s ODS ve vedení města spolupracovat, protože ztratila naši důvěru,” řekl liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Koalici v Liberci tak nyní tvoří uskupení Starostů pro Liberecký kraj s TOP 09 a KDU-ČSL společně s hnutí ANO a s Piráty. V jednáctičlenné radě města měla ODS jen Židka, kdo jeho místo obsadí, zatím podle primátora nevědí. Nepočítají ale podle něj s tím, že by přizvali ke spolupráci nějakou stranu z opozice. Právě to dnes navrhlo opoziční uskupení LOL, které patřilo mezi kritiky záležitostí vyšetřovaných policií. “Jen odvolání Petra Židka nic neřeší. Je potřeba přizvat do vedení města ty, kteří na rizika všech zmíněných rozhodnutí upozorňovali. To je jediný skutečný důkaz, že vedení koaličních stran myslí svůj rozchod s nekalými praktikami na radnici vážně,” uvedl dnes v tiskové zprávě zastupitel LOL Jindřich Felcman.

Podle zjištění některých médií, která se odkazují na neveřejný soudní příkaz k domovní prohlídce, Židka uplácel předseda představenstva liberecké stavební, developerské a investiční společnosti SYNER Group Petr Syrovátko, který je také obviněný. Židek měl dlouhodobě hájit zájmy firmy při jejích developerských projektech a vynášet jí tajné informace. Syrovátko vinu odmítl a považuje to za nedorozumění. Židek kauzu nekomentuje, ale řekl, že se bude hájit právní cestou a své jméno zcela očistí.

Z liberecké radnice je v jiné větvi vyšetřované kauzy obviněný i bývalý vedoucí odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáš Hýbner, a to v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací. Jeho obvinění se Židkem nesouvisí. Primátor si ale nemyslí, že by šlo o nějaké systémové selhání na radnici. “V tuto chvíli jsou vyšetřováni jeden bývalý náměstek a jeden úředník a nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o cokoli jiného než jejich individuální selhání,” řekl. Přesto podle něj provedou hloubkovou kontrolu všech podezřelých kroků bývalého náměstka i úředníka. “To je ostatně i důvod, proč jsem se dnes obrátil na respektovanou organizaci Transparency International a požádal ji o spolupráci při prověření zakázek. Uděláme vše pro to, abychom pomohli zpřetrhat jakékoliv podezřelé klientelistické sítě a obnovit důvěru v město jako instituci,” dodal.

Primátor také dočasně převzal agendu po Židkovi, který měl na starost majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu.

Náměstkyně primátora Šárka Prachařová (ANO) dnes novinářům řekla, že si váží toho, že mohou v koalici pokračovat. “A uvědomujeme si, že budeme muset nějaké kroky i směrem ke koaliční smlouvě udělat. Ale budou to spíš takové dílčí kroky,” řekla.

Náměstek primátora Jan Hruška (Piráti) uvedl, že bylo nemyslitelné pokračovat v koalici s ODS. “Myslím si, že je potřeba obnovit důvěru občanů ve vedení města. Zároveň tuto situaci chceme využít k tomu, abychom se podívali na naše programové prohlášení a řekli si, jaké budou další priority a případně to programové prohlášení postupně doplňovat,” dodal.

Zástupci ODS na dnešním jednání nebyli. Výkonná rada ODS v pátek zrušila členství ve straně Židkovi i Syrovátkovi. Zrušila také licenci pro jedno ze dvou libereckých místních sdružení.

V souvislosti s vyšetřováním korupce spojené s libereckou radnicí bylo zatím obviněno osm lidí, z toho dva skončili ve vazbě.

zdroj: ČTK

Copyright © Chráněného autorským právem | Newsphere by AF themes.