Děsivé informace o kauze Dozimetr od začátku do konce

O kauze Dozimetr se mnoho nemluví. Je zjevné, že tato kauza se dotýká mnoha dalších politiků z vícero politických stran a hnutí.

Akce Dozimetr, podle jednoho z hlavních aktérů známá jako kauza Hlubuček, je označení policejní akce uskutečněné v roce 2022 v souvislosti s vyšetřováním korupce na Magistrátu hlavního města Prahy spojené zejména s hospodařením Dopravního podniku hlavního města Prahy. V červnu 2022 provedla Policie ČR po více než dvouletém sledování hromadný zátah na Magistrátu hlavního města Prahy, v centrále Dopravního podniku hlavního města Prahy a na dalších desítkách míst. Zatčeno bylo jedenáct ze třinácti obviněných osob. Mezi nimi byl například tehdejší náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) nebo údajná hlava skupiny, vlivný zlínský podnikatel Michal Redl. Skupina byla obviněna například z ovlivňování veřejných zakázek Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP), z uplácení a snahy vyvádět majetek z DPP a dalších institucí.


Obviněné osoby.

 1. Petr Hlubuček (48 let) – náměstek pražského primátora, člen dozorčí rady DPP a starosta městské části Praha-Lysolaje (STAN); ve vazbě
 2. Michal Redl (48 let) – zlínský podnikatel a lobbista dlouhodobě napojený na hnutí STAN; ve vazbě
 3. Zakaría Nemrah (32 let) – politický podnikatel v oblasti pozemků, developmentu a médií; podle detektivů pro skupinu zajišťoval informace u policie, telefony s kryptografickou ochranou nebo se podílel na dělení úplatků
 4. Luděk Šteffel (49 let) – vedoucí jednotky informačních technologií DPP, kterého do funkce dosadil Matej Augustín
 5. Dalibor Kučera (35 let) – vedoucí právního odboru DPP
 6. Martin Vejsada (51 let) – vedoucí odboru Technické správy objektů DPP
 7. Ivo Pitrman (51 let) – osobní řidič Michala Redla, který zajišťoval ochranu členů skupiny před odhalením policistů
 8. Maroš Jančovič (44 let) – slovenský podnikatel v IT
 9. Petr Adam (60 let) – podnikatel, obchodní zástupce firmy Komo-Com, zemřel 20. června 2022 v sídle své společnosti, příčinu smrti určí nařízena soudní pitva.
 10. Jindřich Špringl (60 let) – podnikatel, generální ředitel bezpečnostní a telekomunikační společnosti Analogia, v době zásahu mimo Českou republiku.
 11. Pavel Kos (49 let) – podnikatel, blízký přítel a důvěrník Michala Redla, který byl dříve souzen za daňové podvody; v době zásahu na blíže neurčeném místě v zahraničí Policii se přihlásil 18. června 2022; ve vazbě.
 12. Matej Augustín (47 let) – ekonomický náměstek a člen představenstva DPP, kterého do funkce přes nesouhlas koaličních partnerů prosadil Hlubuček; v době zásahu doma na Slovensku. Policii se přihlásil 20. června 2022; ve vazbě.
 13. Pavel Dovhomilja (41 let) – podnikatel v IT; údajně na dovolené v Chorvatsku.
 14. Druhá větev kauzy – ovlivňování veřejných zakázek zdravotní pojišťovny VZP, trestní stíhání z dubna 2023:
 15. Marek Šnajdr (48 let) – bývalý poslanec za ODS
 16. Václav Novák – generální ředitel firmy Total Service
 17. Tomáš Knížek – bývalý náměstek ředitele VZP
 18. Josef Listík – bývalý ředitel odboru technické podpory VZP

Jak pracují soudy.

Obvodní soud pro Prahu 8 v srpnu 2023 pravomocně schválil dohodu o vině a trestu v případu Zakaríi a Karíma Nemrahových nepřímo související s akcí Dozimetr. Tehdejší policista Karím Nemrah v neveřejných policejních systémech neoprávněně lustroval poznávací značky vozidel, a to v některých případech na žádost svého bratra Zakaríi. Skupina kolem Redla se totiž obávala, že je sledována policií. Karím Nemrah souhlasil s desetiměsíční podmínkou se zkušební dobou na 15 měsíců a také s pětiletým zákazem činnosti u bezpečnostních sborů. Zakaría Nemrah přijal půlroční podmíněný trest odložený na zkušební dobu jednoho roku, zaplatí také 25 000 korun na pomoc obětem trestných činů.

Pražský městský soud na začátku prosince 2023 rozhodl, že vyloučení Hlubučka ze Starostů a nezávislých (STAN) bylo v rozporu se stanovami hnutí. Podle stanov lze v případě trestního stíhání člena hnutí jeho členství pouze pozastavit, vyloučit ho lze až po vynesení rozsudku. Rozhodnutí přestavenstva hnutí o vyloučení dal k soudu sám Hlubuček, údajně, aby si uvědomili svou odpovědnost v celé kauze. Podle mluvčí STAN se proti rozsudku městského soudu odvolají.

V březnu 2024 obvodní soud pro Prahu 5 nepravomocně rozhodl o uvolnění odchodného pro Mateje Augustína, který působil jako ekonomický ředitel dopravního podniku. Dopravní podnik po obvinění Augustína mu odmítl vyplatit roční odměnu a odchodné ve výši 1,6 mil. korun, místo toho peníze uložil do soudní úschovy. Soud ovšem rozhodl o jejich vyplacení Augustínovi.

Na konci srpna 2023 publikoval Deník N článek, ve kterém bylo uvedeno, že pražský radní pro kulturu a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) v roce 2018 inicioval schůzka Michala Redla se zástupci TOP 09 a STAN k možnostem spolupráce v komunálních volbách. Na zprávu reagovalo pražské hnutí Praha Sobě s cílem odvolat Pospíšila z funkcí. Pospíšil obvinění odmítl a na Deník N jeho advokát podal předžalobní výzvu.


Bývalý policista Šlachta hovoří o kauze a přidává své názory.