Ani po sedmi letech není líp

Vánoční stromeček bez kolekce, místo ozdob jen upravená pozlátka z čokolád, místo řízků z kapra obalený laciný salám s bramborovou kaší. Zlaté jmelí z předminulého roku, papírové kuličky jako ozdoby na stromeček.

Pro děti nalámaná čokoláda, zabalená už z jednou snědených bonbónků.

I maminky samoživitelky volily hnutí ANO, ale ani po sedmi letech mnoho z nich i přes to, že pracují na plný úvazek nemůže říct, že by se něco změnilo. Poslední peníze před výplatou už není ani na toaletní papír a musí stačit reklamní noviny zahraničních supermarketů.

Místo limonády postačí voda z kohoutku, moučkový cukr a chemický citronový koncentrát.

Mluvili jsme se samoživitelkou Petrou Š. která popsala, jak tráví svátky s dětmi. Mladšímu Honzíkovi je pět let a šestiletá Natálka už pomáhá s domácností.

Současná krize nejvýrazněji dopadla na sociálně slabé. Mezi ně patří také samoživitelé, kteří  obvykle pracují na zkrácené úvazky, aby stihli zajistit své děti, protože na hlídání peníze nemají.  Ti smolnější přišli navíc o mizerné příjmy ztrátou zaměstnání kvůli koronaviru a začínají se  posouvat do hluboké propasti. Vánoce jen umocní jejich beznadějnou situaci.

Nebýt potravinových bank a nebýt pomoci mnoha lidí, tak by to bylo asi hodně špatné. Mnozí samoživitelé už by neměli ani na zaplacení nákladů na bydlení a nejspíš by přišli o děti, které by převzal do péče stát. Pak následuje často smutná dráha bezdomovců, kteří dožijí na pokraji společnosti pod policejní kuratelou u popelnic v přístřešcích z papírových krabic.

Politika hnutí ANO a ČSSD sociální problémy v naší zemi nevyřešila. Ministryně financí Alena Schillerová veřejně prohlásila, že sociální a důchodová reforma se do konce volebního období již nestihne projednat.


Vítězí politika regálového marketingu, hojně podporována soukromou hlásnou troubou premiéra Andreje Babiše, který šel do politiky podle Miroslava Topolánka z naprosto zjištných důvodů a možná i obav.

zdroj:ČT 

Podobné příspěvky